Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Can Dostu Donald

Can Dostlar

Can Dostlar

Dünyanın tek sahibi sadece insanlar değildir. Can dostunuzla olan hikayeniz için bana hulya.batunlu@modarazzi.com.tr email adresinden ulaşabilirsiniz. ”Her kim aç bir hayvanı beslerse, aynı zamanda ruhunu besler.” Charlie Chaplin

Can Dostu Donald, Donald’la ilk karşılaşmam 27 Mart 2009 tarihiydi. Bu tarihi çok iyi hatırlıyorum çünkü hangi tarihte doğduğunu bilmediğim için o günü onun doğum günü yapmıştım. Onunla karşılaştığımızda 4 yaşlarındaydı. Donald bir Pitbull cinsi. Sokağa terk edilmiş ve bununla kalmayıp bir arabanın çarpması sonucu birçok yaralar almıştı. Onu bir barınak ziyaretinde görmüştüm. Diğerlerinden ayrı bir kısımda tutuluyordu. Pitbull oluşundan olsa gerek ona ayrı bir bölüm hazırlamışlardı.

Can Dostu Donald

Her barınak ziyaretimde izlemlediğim oradaki köpeklerin dışarıdan gelen misafirlere karşı inanılmaz bir gürültüyle havlamalarıdır. Ya da beni eve götür ve sahiplen haykırışımıdır bilinmez ama hepside tek bir ağızdan havlarlar. Bunun aksine Donald sessizce uzanıp kocaman gözleriyle etrafını seyrediyordu. Yanına yaklaştım ve ona baktım. Kafasını kaldırdı ve gözlerime baktı. Çok etkilenmiştim. Barınak çalışanı arkadaşıma dönüp daha önce görmedim yeni mi geldi diye sordum. Evet dedi ve Donald’ın kısa hikayesini bana anlattı. Geçirdiği kazadan sonra tedavi edilmiş, bir hayvan sever onu sahiplenmiş fakat yurt dışına çıkacağı için onu Barınağa bırakmış. Donald ismini de o koymuş. Adını benimsemiş ve sevmişti sanırım çünkü Donald diye seslendiğim zaman sevgiyle yüzüme bakmıştı. Eğitimli bir köpek olduğu her halinden belliydi. Elimi uzattım ve karşılığında avuçlarımın içine patisini koyuverdi. Yıllardır hep bilindik ve  herkesin korkuyla baktığı Pitbull cinsi bir köpeğe ilk kez ön yargılarımdan uzaklaşıp yaklaşma ve sevme cesareti gösterdim.

O gün Donald’ı sahiplenmeye karar verdim. Usulca arabaya girdi yanıma oturdu ve huzurlu bir şekilde eve geldik. Araba yolculuğundan inanılmaz keyif almıştı. Geçen yıllar içerisinde onunla birçok anımız oldu. Bana duyduğu sevgiyi hissetmediğim tek bir an bile olmadı. Bahçedeki kulübede tüm günü geçirir. Güzel havalarda da kocaman koltuğunda horultular içinde uyur. Evime gelen misafirlerim korku ve şaşkın bakışlarla aramızdaki iletişimi ve bağlılığı izledikten sonra Pitbull ön yargısından kurtuldular.

Can Dostlar Arasında Köpek Beslemek

Can Dostlar Arasında Köpek Beslemek

Bir gün çok hastalandı ve veteriner serum takılacağını söyledi. Bir köpeğe serum bağlanması ve yaklaşık bir saat o serumla ve damardaki iğneyle kalması biraz güçtü. Hele ki can dostlar arasında Donald gibi bir köpek için büyük bir cesaretti. Veteriner uyutup narkoz etkisindeyken takalım dedi. Önce bir deneyelim dedim ve onu denemeye ikna ettim. İğne damara girerken biraz acı duydu ve yüzünü kollarımın arasına soktu. Fakat sakindi ve hiçbir tepki vermedi. Serum bitene kadar onu kucakladım ve hiç bırakmadım. Veteriner hekim şaşkın bakışlarla bizi izledi. İlk kez böyle cins bir köpekle böyle bir olay yaşadım dedi. Evet Donald hislerini ve duygularını yoğun yaşayan bir köpek. Hep de öyle oldu. O hep bana güvendi, ben de hep ona güvendim.

Evde Beslenecek Köpek

Evde Beslenecek Köpek

Dolaşmaya çıktığımız zaman tedirgin olduğu tek şey yoldan geçen arabalar. Durur, masumlaşır ve uzun uzun arabaları seyreder. Sanırım geçirdiği kaza ve araba çarpmasının verdiği travma onu fazlasıyla etkilemişti. Arabalı bölgelerde dolaşmayı hiç sevmedi.

Donald şu anda oldukça yorgun ve ihtiyaçları dışında pek hareket etmeyi sevmiyor. Uyumayı ve ara sıra yorgun gözlerle etrafı izlemeyi seviyor. Donald 4 yaşına gelinceye kadar zor bir hayat yaşadı fakat sonrasında çok mutlu bir hayatı oldu. Önünde kalan hayat belki çok kısalmıştır ve onu uğurlamak çok acı verecektir. Bunu biliyorum fakat bildiğim diğer şey de Donald mutlu ve huzurlu bir hayat yaşadı. Ben çoğu insanın pitbull köpeği denince kaçacak yer aradığı ve korktuğu bir köpek cinsiyle yıllarca karşılıklı güveni ve sevgiyi paylaşarak yaşadım. Donald benim için bu hayattaki iyikilerimin en başta gelenlerinden oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ