Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

ÇALIŞAN BAYANLARIN EN ÇOK KENDİLERİNE SORDUKLARI SORU ÇOCUK MU? KARİYER Mİ?

ÇALIŞAN BAYANLARIN EN ÇOK KENDİLERİNE SORDUKLARI SORU ÇOCUK MU? KARİYER Mİ?

Günümüz koşullarında gerek sosyo-kültürel gerekse maddi nedenlerden ötürü kadınlar da yoğunlukla çalışma hayatının içerisinde olup üretmektedir. Çalışma hayatının verdiği yoğun koşuşturma ve diğer sebeplerden dolayı kadınların en büyük sorunlarından biri de çocuk sahibi olmak istedikleri zaman çalışma tempolarından dolayı sorun yaşamalarıdır. Bu dönemde birçok duygu kırılmaları, çocuk sahibi olduktan sonra nasıl bir hayat yaşayacağı, hem çalışarak hem de çocuk sahibi olarak nasıl başarı gösterebileceği gibi birçok sorular içerisinde kalıp panik, korku, pişmanlık ve baskı gibi problemlerle karşı karşıya kalıyorlar. Kadınlar bu döngü içerisinde sıkışıp kalıyorlar. Çalışan bayanların en çok kendilerine sordukları soru çocuk mu? kariyer mi? döngüsü kimi zaman bazı bayanların oldukça beynini meşgul etmektedir.

Kadınların sosyal yaşamın bir parçası olması, üreten ve tüketen bir birey olması ne kadar doğal ise, annelik hissini yaşaması ve işle annelik arasında oluşan ince çizgiyi koruyarak, hayatında ufak tefek farklılıkların dışında çok fazla bir şeyin değişmeyeceğini bilmeleri gerekmektedir. Önemli olan terazinin iki tarafını da iyi ayarlamaktır.

Bir önemli husus daha vardır ki bu da Kariyer. Çocuk sahibi olmak için iş hayatının belli bir noktasında mola vermek zorunluluğu vardır. Ardından iş hayatına geri dönmek noktasına gelindiğinde uzun bir çaba sarf etmek gereken yoğun ve uzun süreli bir temponun içine girmek elbette ki oldukça zorlu ve fedakarlık gerektiren bir süreçtir. Çünkü doğumdan sonra çocuğun 0-3 yaş arasında anneye çok ihtiyacı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bu dönemde çocuk mu? kariyer mi? kavramının ikisini birlikte yürütmek oldukça zordur. Annenin çok fazla yıpranmasını sağlayan, duygusal çöküntüler yaratan bir dönemde kariyer düşünmek ve kaldığınız yerden hızla yükselmek gibi bir düşünceye girmek neredeyse imkansız bir şeydir. İş hayatınızın ve çocuklu bir anne oluşunuzun dengesini aynı ölçüde tutabilmeniz mümkün olamayacaktır.  Bu dönemde çalışsanız bile daha rutin ve daha az yorucu bir tempoda çalışmanız gerekecektir.

Çalışan bayanların en çok kendilerine sordukları soru çocuk mu? kariyer mi? Kariyer saplantısından uzaklaşarak bu dönemi elbetteki çalışarak ve üreterek ayrıca çocuğunuzla ilgilenerek gayet iyi dengede tutabilirsiniz. Her ne kadar da günümüzde anne adaylarının işlerini kolaylaştıracak birçok avantajlar ve imkanlar varsa da, yine de annenin fedakarlıkları ile sağlıklı bir şekilde hem üreten iş kadını hem de mutlu ve iyi bir anne profilini oluşturabilirsiniz. Bulduğunuz her fırsatı bunun için değerlendirebilirsiniz. Gün içerisindeki iş ve ev hayatına ayıracağınız zamanı iyi hesaplamalı ve bunun dengesini doğru planlamalısınız. Kaliteli zaman geçirmek oldukça önemlidir. Günün büyük bölümünü çocuğunuza ayırmak yerine çocuğunuzla dolu dolu geçirebileceğiniz bir saat bile çocuğun duygusal ihtiyacını karşılayacaktır. Çocuğunuza ayıracağınız zaman nitelikli olmalıdır. Ancak bu şekilde amacına ulaşacaktır.

Dünyanın hangi mesleği olursa olsun, isterse birçok alanda kariyeriniz olsun en önemli ve en güzel kariyer anneliktir. Geleceğe ve topluma iyi bir birey yetiştirmek istiyorsanız bunları göz önünde bulundurmak zorundasınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ