Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Böbrek Sağlığı İçin Önemli Uyarılar

Böbrek Sağlığı İçin Önemli Uyarılar

Kandaki atık maddeleri süzmek için gün boyu harıl harıl çalışan böbreklerimiz dikkat edilmediğinde çok önemli ve telafisi güç olan sağlık sorunlarını getirir. Bu sebeple sağlık açısından böbrek sağlığımıza kesinlikle çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Böbrek Sağlığı İçin Önemli Uyarılar

Gün boyu farkında olmadan yaptığımız birçok alışkanlıklar böbreklerimize oldukça zarar verir. İşte bu yazımızda sizlere böbrek sağlığı için önemli uyarılar yapacağız.

Vücuttaki atık maddeler biriktiği takdirde böbrekler zarar görür. Yaşantınızı sağlıklı bir şekilde yürütebilmek için böbreklerinizin sağlıklı olması önemlidir. Çoğu kişi gün içerisinde farkında olmadan böbrek sağlığına hasar verecek birçok davranışlar sergiler.

Böbrek sağlığını tehlikeye sokan ve sürekli fark etmeden yapılan bu davranışlar nelerdir?

Böbrek Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Davranışlar

Sağlıklı Böbrekler

Sağlıklı Böbrekler

Gün içinde 8 bardak su tüketin

Yetişkin bir insanın gün içerisinde 8 bardak su içmesi gerekmektedir. Su vücudun detoksudur ve oldukça önemlidir. Ayrıca su böbrekle bir araya geldiği zaman kandaki toksitleri atar.

Gün içerisindeki tuz tüketiminiz yarım yemek kaşığını geçmesin

Gün boyunca yarım yemek kaşığını geçecek miktarda tuz tüketmemeye özen gösterin. Vücuttaki fazla tuz kalp sağlığınızı ve böbrek sağlığınızı önemli ölçüde tehlikeye atar.

İdrarınızı asla uzun süreli tutmayın.

İdrar tutmayı alışkanlık haline getirmeyin. İdrarınızı tutmak, idrar yollarınıza zarar vereceği gibi böbreklerinizi de olumsuz şekilde etkiler.

Ağrı kesicilerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Ağrı kesici ilaçlar kimyasal madde içermektedir. Kısa süreli veya geçici olarak sıkıntınız azalsa bile ilerleyen zamanlarda karaciğer ve böbrek problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kırmızı et tüketimine oldukça dikkat edin.

Sağlıklı bir yaşam için, haftada en fazla 2 porsiyon et tüketilmesi gerekmektedir. Ette fazla olan purin oranı ürik aside dönüştüğünden dokularda zamanla birikim yapar. Bu da gut veya böbrek taşı gibi hastalıklara zemin hazırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ