Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

BİPOLAR BOZUKLUK (İKİ UÇLU BOZUKLUK) NEDİR?

BİPOLAR BOZUKLUK (İKİ UÇLU BOZUKLUK) NEDİR?

BİPOLAR BOZUKLUK (İKİ UÇLU BOZUKLUK) NEDİR?

Bipolar bozukluk yani iki uçlu bozukluk ilişkilerinize ve kariyerinize zarar verebilen, tedavi olunmadığında ise intahara dahi sebep olan önemli bir hastalıktır.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Sürekli olarak endişeli hissetme, huzursuz olma, odaklananama, bazı şeylerden korkma, hep kaygılı olma bipoların belirtileri arasındadır. Bipolar bozukluk, hipomanik veya manik atakları yansıtır ve depresif ataklara neden olarak, güzel şeyler olsa bie mutlu olmama, memnuniyetsizlik, isteksizlik, keyifli olamama gibi duyguları tetikler. Karakterinin değişmesi büyük bir belirtidir. Eskiden sevindiği ve mutlu olduğu durumlardam hoşlanmama durumu ortaya çıkar. Mizacı değişir. Daha depresif olunur. Kimseyle konuşmamak, çevreyle iletişimi kesmek, farklı hareketlerde bulunmak, farklı duruş şekilleri geliştirmek, konuşmalara ve hareketlere tepki vermemek, hissizleşmek gibi belirtiler de görülebilmektedir. Bipolar bozukluk (iki uçlu bozukluk) nedir? Yazımıza devam ederken, en önemli belirti ise halüsünasyonlar görmektir. Ataklar yaşamak, taşkın hareketlerde bulunmak en ciddi belirtileridir. Uyku düzeninin bozulması, bir yılda birden fazla atak geçirmesi, kış aylarında ruh halinin daha da bozulması, yani kiminde fazla uyku, kiminde ise uyumama olarak kendini gösterir. Mental bir hastalıktır. İntihara varan sonuçlara neden olur. Arkadaş ve sosyal çevresinden kopar. Kendine zarar vermeye çalışır.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Bipolar bozukluk (iki uçlu bozukluk) nedir? Yazımızda sırada tedavi yöntemleri var. Bu hastalığı tedavisinde ilaçla tedavi yöntemi, elektrokonvülsif tedavi yöntemi, psikoterapi yöntemi ve hastahanede tedavi yöntemleri uygulanır. Doktor, hastanın durumunun cidiyetine karşı tedavi yöntemi belirler ve ona göre bir yöntem uygulanır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ