Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Başkent Ankara Gezilecek Yerleri

Başkent Ankara Gezilecek Yerleri

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık 2. şehridir. Ankara tavşanı, armudu, kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.

Başkent Ankara Gezilecek Yerleri

Karasal İklimin hüküm sürdüğü Ankara’da, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

En Güzel Ankara Gezisi

Anıtkabir

Anıtkabir, Atatürk’ün Kabristanının bulunduğu yerdir. Anıt Caddesi Tandoğan Çankaya’da bulunmaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, Ankara Kalesi kentin sembolüdür. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk kez Romalılar tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

Botanik Parkı

Botanik Parkı, Atakule’den Cinnah Caddesine ilerlediğinizde karşınıza çıkacaktır.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, Ulus’ta Hacı Bayram Cami yanında yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanı olmak üzere yaptırılmış.

Soğuksu Milli Parkı

İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıktadır. Soğuksu Milli Parkı’na Ankara >İstanbul karayolu üzerinden Kızılcahamam ilçesinin içinden geçen ana yol güzergahından seyahat ederek ulaşılabiliyor. Gezi için ilçeye gelenler ise Kızılcahamam’ın şifalı kaplıca sularına girmeden evlerine gitmiyor. Kızılcahamam Belediyesi ile çeşitli otellere ait Termal tesisler kaplıca havuzlarıyla tedavi imkânı sunuyor.

Gölbaşı – Mogan Gölü

Gölbaşı – Mogan Gölü, sıcak yaz aylarında deniz görevi görmektedir. Bir gezi alanıdır. Gölbaşı’nın kıyıları kayık gezileri için de elverişlidir.

Tuz Gölü

Tuz Gölü, Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar çevresindedir. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla ve pek çok küçük akıntıyla besleniyor.

Roma Hamamı

Roma Hamamı, Ulus’tan yaklaşık 400 metre uzaklıkta, yolun batısında, Ulus Meydanından Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, caddeden 2,5 metre kadar yükseklikteki bir plato üzerinde bulunmaktadır.

Karagöl

Karagöl, her iki tarafı da çam ağaçları ve yamaçlarla kaplıdır, tatil için gelenlere her mevsim farklı renklerle ayrı güzellikler sunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ