Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Ayşen Gruda Kimdir? Ayşen Gruda Hayatı

Ayşen Gruda Kimdir? Ayşen Gruda Hayatı

Türk filmi ve Türk Sinemasının unutulmaz ve bir o kadarda tatlı bayan sanatçısı “Domates Güzeli” lakaplı oyuncusu Ayşen Gruda kimdir? Ayşen Gruda kaç yaşında? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Ayşen Gruda Kimdir? Ayşen Gruda Hayatı

Ayşen Gruda, 30 Kasım 1945 yılında İstanbul’da doğmuştur. Doğuştan komedi yeteneği vardır dersek yeridir. Ayşen Gruda’nın mükemmel yeteneği daha çocuk yaştayken Yeşilköy’deki Ermeni komşularının taklitlerini yaparken ortaya çıktı. İlerleyen zamanlarda, kardeşleri Ayben Erman ve Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olacaktı. Televizyon programı için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” tiplemesinden sonra artık lakabı “Domates Güzeli” olarak anıldı.

Ayşen Gruda Kimdir? Ayşen Gruda Nereli?

1945 yılında İstanbul’da doğan Ayşen Gruda, tam anlamıyla profesyonel oyunculuğa ilk olarak, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda başladı. 1962 yılında ilk rolü ise “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolünde yer aldı. Yaklaşık 16 senelik tiyatro hayatından sonra 1977 yılında televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” tiplemesinden sonra herkes tarafından Domates Güzeli olarak tanınmaya başladı.

Ankara Meydan Sahnesi’nde dönemin ünlü tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp 1965 senesinde evlendiler. Kızları Elvan Guruda doğunca, Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara vermek zorunda kaldı. Ayşen Gruda, 1976 yılında Yılmaz Gruda’dan boşandıktan sonra bile Gruda soyadını kullanmaya devam etti.

Ayşen Gruda Filmleri

Ayşen Gruda ilerleyen dönemlerden sonra Yeşilçam filmlerinde ve Türk filmlerinin unutulmaz isimleri ile özellikle, yakın dostu Adile Naşit’le beraber Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer almaya başladılar.

Ayşen Gruda, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Mum Söndü”, “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Deve Kuşu Kabare” gibi kabare ve dönemin ünlü müzikallerinde oynadı. Tiyatronun yanı sıra da Gruda birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde boy gösterdi. Sinemada “Neşeli Günler”, “Tosun Paşa”, “Şabanoğlu Şaban”, “Süt Kardeşler”, “Hababam Sınıfı” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde ana karakter olarak yerini aldı.

Yıl 2014 yılını gösterdiğinde, Cem Yılmaz’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Şirincan Çakıroğlu, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu, Ozan Güven, Tülin Özen ile birlikte bu güzel filmde rol aldılar.

Ayşen Gruda Aldığı Ödüller

2006 yılında 11. Sadri Alışık Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?

2010 yılında 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kağıt) aldığı ödüllerinden bazılarıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ