Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Ayak Sağlığını Korumanın Püf Noktaları

Ayak Sağlığını Korumanın Püf Noktaları

Ayaklar gün boyunca vücudun tüm ağırlığını taşırlar. Yanlış ayakkabı ve çorap seçimi havasızlıkla birleşince birden fazla cilt sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar maalesef gününüzü mahvedecek kadar önemli bir hale gelebiliyor.

Ayak Sağlığını Korumanın Püf Noktaları

Ayrıca ayaklarda yaşanan sağlık sorunları yaşam kalitenizi de oldukça düşürmektedir. Ayak sağlığını korumanın bazı püf noktaları hakkında hazırlanan yazımızı uzaman görüşleri doğrultusunda hazırladık.

Mantar

Özellikte ayak parmakları arasında sıklıkla görülmekle beraber bazen ayağın tümünde görülebiliyor. Sıcak, aşırı terleme, nemli kalma, dolaşımda bozukluklar ve diyabet mantar oluşumunu hızlandırır. Mantar enfeksiyonlarına karşı önlem olarak her gün çoraplarınızı değiştirmeyi, pamuklu çorap giymeyi ve banyo sonrasında parmak aralarını ve ayağın tamamını iyi kurulamanızı öneriyoruz. Mantar tırnaklarda da oldukça sık görülür. Onikomikoz denen tırnak mantarı sağlıksız ortamlarda yapılan pedikür – manikür işlemi, sıkı ayakkabıdan oluşan bozukluklar, ortak kullanım alanlarından etkilenme gibi sebeplerden kaynaklanabilmektedir.

Nasır

Ayaktaki kemik çıkıntısı baskıya maruz kaldığı zaman deri kalınlaşır ve nasır oluşur. Bu da ağrıya neden olur. Yürüyüş yapanlarda, sporcularda ve kemiklerdeki şekil bozukluklarında sık görülür. Ayağınıza uygun ayakkabı tercih ediniz ve kemik çınıntısı sorununuz varsa nasırı önleyici yastıkçık kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Tırnak Batması

Tırnaktaki yan köşeler yumuşak doku içine gömülmesiyle oluşur. Ucu sivri ve dar ayakkabı seçimi, yanlış tırnak kesiminden kaynaklıdır. Ağrıyla başlar ve enfeksiyon ve akıntıya kadar uzanarak ödem oluşmasına sebep olur.

Bası ve Sürtünmeyle Oluşan Büller

Bası ve sürtünme nedeniyle sıvı dolu kabarcıklar oluşur. Su toplaması diye bilinir. Sıkı ve sert ayakkabı kullanımından kaynaklanır. Ayrıca fazla yürüyüş de oluşumunda etkilidir.

Viral Siğil

Ciltte ve deri renginde siyah noktalanmalar olarak görülen kabarık lezyonlardır. Taban kısımda daha çok görülür. Ortak kullanım alanlarında özellikle de havuz ve nemli yerlerde siğil oluşumu fazla olur.

Yağ Fıtığı

Topuklarda görülen deri rengindeki çıkıntıya denir. Pek önemli olmasa da ayakta uzun süre kalındığı zaman ağrı yapar. Tabanlık kullanmakta fayda vardır.

Ayak Kokusu

Ayak terlemesi ve ayağın uzun süre kapalı olması derinin pH değerini etkiler. Ayak sağlığı bakımından, bu da bakterilerin üremesine sebep olur. Bu bileşikler de ayak kokusuna neden olurlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ