Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Ayak Kokusuna Pratik Çözümler

Ayak Kokusuna Pratik Çözümler

Ev gezmelerine gitmekten mi çekiniyorsunuz, çorapsız ayakkabı giymek mi yoksa ayakkabılarınızı ayakkabılığa koymaktan mı? Ayaklarınızı yıkamadan rahatlayamıyor musunuz? bunu gibi birçok nedenlerden dolayı rahatsızlık duyan insanlar var. Eğer bu ne nedenlerin arasında kendi sorularınızı bulduysanız size vereceğim kürler sayesinde ayaklarınız hayat bulacak.

Ayak Kokusuna Pratik Çözümler

Evet, birçok insanın ayak kokusundan ve ayaktaki terleme yüzünden ayakkabıya geçen koku yüzünden rahatsızlık duyuyorlar. Çevrenizde vardır. Ayakkabıyı ne kadar pahalıya da alsanız bile sorun ayakkabıda değil ayaklarınızda, bu kişilerin hatası değil; çünkü terleme bir hastalıkta olabilir. İlk olarak aşırı terlemeyi tetikleyen hastalıkları sıralayalım;

*Ayak Parmaklarında Mantar Enfeksiyonu

Ayaklarımızda oluşan ya da bulaşan bir tür ayak mantarı terden beslenerek çoğalabilir. İyileşmesi zaman alır. Tırnaklara kadar yayılabilir. İşte tamda bu sorun ayak kokusunun oluşumuna müsaittir.

*Hormonlarda Meydana Gelen Değişimler

Cildimizin aşırı terlemesi “ hiperhidrozis ” diyerek adlandırılır. Vücudumuzun belli bölgelerinde olduğu gibi el avuç içi ve ayak tabanlarında meydana gelir. Ayaklarınız aşırı terleme yapıyorsa sizlere şimdi ayak kokusuna son verecek kürlerden bahsedeceğim.

*Sirkeli Su Yöntemi: sirkenin saçlara, cildimize, yemeklerimize, evimizin birçok alanına faydasını saymakla bitiremeyiz. Ayaklarımızda oluşan kokulara önlem almak için;5 bardak suyu kovanın içerisine koyun daha sonra içerisine 6 çorba kaşığı sirke ilave edin.20 dk. ayaklarınızı bu karışımın içerisinde bekletin. Bu işlemi haftada bir yapınız.

*Limon Kabuğu Yöntemi: Banyo sonrası temiz ayaklarınıza limonu ikiye bölün ayaklarınıza ovuşturun. Her banyo sonra uygulayabileceğiniz pratik bir çözümdür.

*Karbonat Yöntemi: Karbonat; ayakta oluşan kokuyu kaybediyor çünkü bakterileri yok etme özelliği vardır. Çoraplarınızı giymeden bir miktar karbonat koyun ve giyinin koku oluşumunu engellerken ayak cildinizin PH’ dengesini korumuş olur.

Ayak kokusu için diğer önlemlerinde uyguladığımızda sorunlar çözülecektir.

Gün içerisinde ayaklarınızın daha az terlemesi için çoraplarınızın içerisine pudra dökünüz.

Her gün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösteriniz.

Eve geldiğinizde mutlaka ayaklarınızı yıkayın.

Çoraplarınızı her gün değiştirin.

Ayakkabılarınızı kullanmadığınız zamanlar içlerine 7-8 adet karanfil atabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ