Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Atardamar Tıkanıklığında Erken Teşhis Önemli

Atardamar Tıkanıklığında Erken Teşhis Önemli

Damar sertleşmesi ve damar kireçlenmesi sonrası bacak ve kollara giden atardamarların bir yada daha çok bölgede tıkanmasından ortaya çıkan bir hastalıktır.

Atardamar Tıkanıklığında Erken Teşhis Önemli

Yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalık olduğu için erken teşhis edilmezse ciddi sonuçlar meydana getirir. Hatta ileri safhalarda bacak kaybı gibi neticeler de yaratabilir. Bu nedenle atardamar tıkanıklığında erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Erken tanı sonucu yapılacak tedaviler ile daha büyük tedavi ve ameliyatların daha geç bir dönemde yapılması olanağını da sağlıyor. Kısacası erken tanı hem ağrısız bir hayat hem de daha uzun cerrahi işlemsiz hayat vaat etmektedir.

Atardamar Tıkanıklığında Belirtiler

Genellikle bacaklarda görülür. Yürüyüş yaparken bacaklardaki kasların kan ihtiyacı artmaktadır. Fakat damarlarda tıkanma veya daralma oluşmuş ise artan kan ihtiyacını karşılayamaz ve ağrıya sebep olur. Bu nedenle de bacaklar neredeyse yürüyemez hale gelir. Dinlenince bu ağrı geçmeye başlar. Fakat hastalık ilerledikçe yürüme mesafesi kısalmaya ve ağrı da artmaya başlar. Hiç yürüme olmasa bile hastada “dinlenme ağrısı” denilen bir ağrı oluşmaya başlar.

Atardamar Tıkanıklığında Erken Teşhis Çok Önemli

Sağlık bakımından belirtiler olarak, ayaklarda soğuma, ısınma, bacaklardaki kıllar da dökülme atardamar tıkanıklığında olan bazı tipik belirtilerdir. Küçük travmalarda bile ciddi yaralar oluşumu ve iyileşmede gecikme yaşanması hastalığın ilerleyen dönemlerinde yaşanabilen ciddi sorunlarındandır. Hatta bu yaralar bazı zamanlarda kangrene dönüşebilmektedir. Tedavinin geç kalınması halinde maalesef uzuv kaybıyla sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis atardamar tıkanıklığı için son derece  önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ