Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Anneler Günü Neden Kutlanır?

Anneler Günü Neden Kutlanır?

Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarı kutlanır. Evet ama neden kutlanır ve nasıl ortaya çıkmıştır? Aslında antik Yunan’a kadar dayanan bir geçmişi var.

Anneler Günü Neden Kutlanır?

Evet ama neden kutlanır ve nasıl ortaya çıkmıştır? Aslında antik Yunan’a kadar dayanan bir geçmişi var. Anneler Pazarı olarak adlandırılan bir kutlama yapılırdı. Paskalya’dan 40 gün önce başlayan ve dördüncü pazarına denk gelen günde bütün annelere ithafen kutlanırdı. O yıllarda yoksul İngiliz kadınların birçoğu zengin ailelerin yanında çalışırlardı. Yatılı olarak çalıştıkları bu yerlerde Anneler Pazarında izinli olurlardı. O güne özel Anneler Pastası yapılarak gün özel kılınırdı.

Daha sonra Avrupa’da Hıristiyanlığın yayılmasıyla beraber Kilise Ana kutlaması olarak biçim değiştirdi. Kilise Ana’nın kötülüklerden koruyan ve hayat veren kişi olduğuna inanırlardı. Zaman içinde Anneler Pazarı ile Kilise Festivali birbirine karıştı ve hem kiliseye hem de annelerine şükranlarını sunmaya başladılar.

Amerika’da Anneler Günü 1872 yılında ilk defa Juia Ward Howe aracılığıyla bu günün barışa adanması için öneride bulunuldu. Howe tarafından Boston’da her sene Anneler Günü Organize edildi. Philadelphia’da ise Ana Jarvis adlı bir kadın 1907 senesinde Anneler Günü’nün ulusal olması için kampanya düzenledi. Annesinin Mayıs’ın ikinci pazarına denk gelen 2. Ölüm yıldönümünde, annesinin bağlı olduğu kiliseyi Anneler Günü olarak kutlanması için ikna etti. Artık ondan sonraki yıllarda o eyalette Anneler Günü kutlanmaya başlandı.

Bayan Jarvis Anneler Günü’nün resmileşmesi için iş adamlarına, bakanlara ve politikacılara dilekçeler göndermeye başladı. 1911 yılında dilekçeler işe yaradı ve her yerde kutlanmaya başlandı. 1914 yılında ise Başkan Wilson tarafından açıklama geldi ve Anneler Günü ulusal tatil ilan edildi. Her sene mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak kutlanmaya başlanmış oldu. Bazı ülkelerde farklı günlerde kutlanmaktadır. Ancak Türkiye, İtalya, Finlandiya, Danimarka, Belçika ve Avustralya’da Anneler Günü aynı tarihte kutlanmaktadır. Bütün annelerin Anneler Günü kutlu ve mutlu olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ