Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Alzheimer’ı Müzik İle Önlemenin Yolları

Alzheimer’ı Müzik İle Önlemenin Yolları

Şu ana kadar bir tedavisini bulamayan Alzheimer hastalığı ortadan kaldırmak için bilim adamları var güçleriyle çalışıyorlar. Peki sağlık açısından önlemenin bir yolu var mı? Beyinle ilgili olan bu hastalık için uzmanlar sonuca yaklaşırken müziğin ruh sağlığına iyi geldiği gibi Alzheimer hastalığı üzerinde de olumlu etkisi olduğunu belirtiyor.

Alzheimer’ı Müzik İle Önlemenin Yolları

Alzheimer ileri yaşlarda daha sık görülüyor. 65-70 yaş arası görülme sıklığı giderek artıyor ve % 4-5 oranında bulunuyor. Müziğin Alzheimer hastalığında oldukça olumlu bir etkisi olduğunu söyleyen uzmanlar, bu konuda daha çok çalışmalar yapılarak ilerleme katedildiğini söylüyorlar. Müzik duyguları duygular ise anıları canlandırıyor. Böylece hastalarda hatırlama yönünde önemli bir etki gösteriyor.

Alzheimer Hastalarına Müzik Neden Bu Kadar Etkili

Müzik Neden Bu Kadar Etkili

Müzik Neden Bu Kadar Etkili

Alzheimer’ı müzik ile önlemenin yolları birkaç şekilde mümkündür. Eskiden bildiği ve dinlediği şarkıları yeniden dinleyen hastalarda anılarını anımsama görülüyor. Ayrıca demanslı hastalarda dikkat çeken, müzik yeteneğinin en son kaybolduğudur.  Bu nedenle ileri derecedeki hastalarda tekrar bazı şeyleri öğretmek ve kazandırmak için müzik en iyi yol olarak görülüyor.

Bir diğer tedavi de enstrüman çalma yeteneğine sahip hastalarda yapılan uygulamadır.  Bu yöntem çok etkili olabiliyor. Ayrıca hastalar tekrar güven duygusu kazanabiliyor.

Müzik rahatlatma ve sakinleştirme etkisinden dolayı uyku bozukluklarını, saldırganlığı, anksiyeteyi düzenliyor. Şarkı söylemeyi beynin sağ yarım küresi etkiler, ritim dışında diğer fonksiyonları ise sol yarı küre etkiler. Görme merkezi de uyarıldığı için tüm alanlar çalıştığından beyin olumlu bir şekilde uyarılıyor. Bu da hastada tedaviye yanıt verici olumlu gelişmeler sağlıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ