Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Alzheimer Tedavisinde Yepyeni Bir Umut Işığı TAU

Alzheimer Tedavisinde Yepyeni Bir Umut Işığı TAU

Bilim insanları, tau adlı proteinin beyinde birikmesinin Alzheimer hastalığı bulunanlar yön bulma duygusunu kaybetmesine yol açtığını belirledi.

Alzheimer Tedavisinde Yepyeni Bir Umut Işığı TAU

Söz konusu tau isimli proteinin, beyinde birikiminin 5 Alzheimer hastasından 3`ünün, hafızanın hasar görmesi ve yön bulma yeteneğinin yok olması nedeniyle yolunu şaşırmasına ve kaybolmalara neden olduğunu belirtildi.

Kaybolmanın, hastalığın ilk belirtilerinden biri olduğunu belirten bilim insanları, yapılan araştırmaların sonuçlarının, yaşlı insanların beyin görüntülerinin incelenmesiyle Alzheimer`ın erken teşhisine ışık tutabileceğine dikkat çekti.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, tau adlı proteinin beynin yön bulmadan sorumlu olan bölgelerinden birisi olan entorinal korteksteki sinir hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine mani olduğunu gördü.

TAU Proteini

TAU Proteini

TAU Proteini

Beynindeki tau proteini seviyesi daha yüksek olan denek farelerin, yön bulma testlerinde daha az başarılı oldukları ortaya çıktı. Elde edilen sonuçların, Alzheimer tedavisinde sağlık alanında yepyeni bir umut ışığı olduğunu, tau adlı proteinin hasar verdiği hücrelerin beynin uyarılması ya da ışık tedavisi yardımıyla yeniden etkin hale getirilebileceğini vurgulayan bilim insanları, ilk kez adı geçen protein ve yön bulma becerisinde azalma ilişkisinin bulunduğuna dikkati çektiler.

Yön bulma testleri ve MR görüntülerinin, ilk evrelerinde hastalığın teşhisini sağlayabileceğine dikkat çeken bilim insanları, testin risk grubunda olanların yanı sıra 65 yaşın üzerindeki herkese de yapılabileceğini de belirttiler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ