Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Akıllı Telefonunuzun İlişkilerinize Zarar Vermesi Nasıl Engellenir?

Akıllı Telefonunuzun İlişkilerinize Zarar Vermesi Nasıl Engellenir?

Araştırmalara göre elektronik cihazlarla daha çok haşır neşir olan gençlerde ruh hali bozukluğunun ve depresyonun daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca akıllı telefon da aşk ve ilişkiler bakımından zarar verdiği küçümsenemeyecek bir boyuta eriştiği bilinen bir gerçektir. Peki akıllı telefonların ilişkilerinizdeki zararı nasıl engellenebilir?

Akıllı Telefonunuzun İlişkilerinize Zarar Vermesi Nasıl Engellenir?

Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan sonuca göre 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde akıllı telefon sahibi kişilerin sayısı nüfus oranının %77’siydi. Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan bu küçük iletişim araçları dünya ve çevremizle iletişim kurmamızda ciddi değişimlere yol açmıştır.

Bazen medyada yapılan açıklamalarda akıllı telefonlar bir nesli yok etmiştir ya da sosyal medya toplumda parçalanmaya yol açmıştır gibi paylaşımlar görmekteyiz. Dilerseniz bu konuyu yapılan araştırmalar sonucunda değerlendirelim. Akıllı telefonların ilişkilere etkisi konusunda  Araştırmalar nasıl bir sonuç ortaya koyuyor?

Aslında akıllı telefon kullanımının birden çok yolu vardır ve bunlar içinde sadece birkaç tanesi ilişkilere zarar vermektedir. O zaman akıllı telefonumuzu çevremize ve ilişkilerimize zarar vermeyecek ölçüde nasıl kullanmalıyız? Size önereceğimiz bilimsel destekli stratejileri titizlikle okuyup uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu öneriler birçok yönden ilişkilerinizi korumakta yardımcı olacaktır.

Elektronik Etkileşim Yerine Yüz Yüze Etkileşimi Tercih Edin

Telefon Yerine Yüz Yüze Etkileşim

Telefon Yerine Yüz Yüze Etkileşim

Akıllı telefonlar sayesinde elektronik iletişim önemli bir artış gösterdi. Gün içerisinde oldukça sınırlı zamana sahip olunduğu için akıllı telefonlar insanlarla zaman geçirmenin önüne geçti. Dolayısıyla da sosyal hayattaki yüz yüze ilişkileri negatif yönde etkilemeye başladı. Yüz yüze sosyal etkileşim kişinin ruh halini düzeltiyor ve depresyonu düşürüyor. Akıllı telefonda sağlanan rahatlık sosyal etkileşimden uzaklaştırıyor. Bir arkadaşın hatırını sormak veya nasıl olduğunu sormak yerine onun facebook sayfasını incelemek tercih edilebiliyor. Arkadaşlarla sinemaya gitmek yerine evde oturup dizi izlemek tercih edilebiliyor. Mümkün olduğunca bundan kaçının ve yüz yüze iletişimi hayatınıza sokun.

Birileri İle Birlikteyken Telefonunuzu Kullanmayın

Birlikteyken Telefon Kullanmayın

Birlikteyken Telefon Kullanmayın

Temeli güçlü bir ilişki kurmak istiyorsanız telefonunuzu başkalarının yanında nasıl kullanacağınız da oldukça önem taşır. Aynı şekilde bir başka kişi de sizinle birlikte iken telefonunu kullanmaya başladığında bağlantının koptuğunu, sohbetin aksadığını ve dinlenmediğinizi fark edersiniz. Sosyal aktiviteler esnasında akıllı telefon kullanmak ilişkilerinize oldukça zarar verir. Kalabalık bir ortamdasınız ve eliniz telefona mı gitti bir başkasının bunu yaptığı zaman nasıl hissettiğinizi hatırlayın ve yapmaktan vazgeçin.

Çok Özel Sohbetlerde Telefonunuzu Görüş Alanı Dışında Tutun

Özel Sohbetlerde Telefon Kullanmayın

Özel Sohbetlerde Telefon Kullanmayın

Yapılan araştırmalar telefonların dikkat dağıttığı söylüyor. Akıllı telefonlar bütün dikkatinizi yanınızdakine vermeyi engelleyebiliyor. Telefonun masadaki varlığı dahi kişiler arasındaki empati ve güveni azaltıyor. İlişki kalitesi düşüyor. Bir arkadaşınız içinizi döktüğünüzde tam olarak dinlenmediğinizi hissetmek, ya da arkadaşınızın ara sıra da olsa telefonunu kurcaladığını göz attığını görmek güven bağını kuramamak açısından oldukça önemlidir. Çok özel sohbet ortamında mutlaka hatırlamanız gereken detaylardan bir tanesidir bu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ