Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

Akçay Süt Ürünleri Panayırı’nın 3’üncüsü Cuma Günü (10 Ağustos) Başlıyor

Akçay Süt Ürünleri Panayırı’nın 3’üncüsü Cuma Günü (10 Ağustos) Başlıyor

Şeherli, köylü ile panayırda buluşuyor.

Akçay Süt Ürünleri Panayırı’nın 3’üncüsü Cuma Günü (10 Ağustos) Başlıyor

Akçay Kültür Sanat Derneği AKDER’in koordinasyonunda ve süt üreticilerinin desteği ile 2 gece olarak gerçekleşecek panayır, 10 Ağustos Cuma – 11 Ağustos Cumartesi gecesi, saat 20.00’de başlayacak.
Panayırın ilk günü, 2’inci Süt Ürünleri Panayırında çekilen fotoğrafların yer alacağı serginin açılışı ile başlayacak.
Panayır, süt üreticilerinin yaygın olarak bulunduğu Güzelyurt Beldesine bağlı Akçay köyünde, köy meydanında yer alacak.

Ülkemizin tescilli ürünü olan Hellim başta olmak üzere, sütten mamul ürünlerin sergilenip ikram edileceği panayırda, dileyen ziyaretçiler alışveriş de yapabilecek.
Panayırda, sütten üretim yapan firmaların temsilcileri ve hayvan üreticilerinin de yer alarak ürünlerini sergilemeleri bekleniyor.

2 günlük panayır programında, yerli ve yabancı halk dansları ekiplerinin gösterilerinin yanı sıra, konser ve yarışmalar yer alacak .

Panayırın ilk gününde yemek yarışması da var. Yarışmaya en geç yarın ( 9 Ağustos’a kadar ) AKDER Facebook hesabından ya da 05338883033 – 05428619659 numaralı telefonlara katılım başvurusu yapan vatandaşlar katılabilecek. Bir ve birden çok süt ve sütten mamul ürünler kullanarak tatlı ya da tuzlu yapabilecek yarışmacılar, yaptıkları her yemekten 2 tabak şeklinde hazır edecek.

Yarışmada dereceye girenler ödüllerini panayırın ikinci gecesi olan 11 Ağustos akşamı alacak.
Panayırda, Makedonya, Türkiye ve Hırvatistan’dan gelen konuk halk dansları ekipleri gösteri sunacaklar.
Panayırın her iki gecesinde de “Hellim yapımı” gerçekleşecek ve sıcak nor, ayran ikramları yapılacak.
Kahve ikramının da yer alacağı panayırda, yüz boyama, birbirinden muhteşem etkinlikler gerçekleştirilecek. Grup Otantik Mustafa Kutbittin, Akder Müzik Kulubü, Sinan Güzen ve Grup SOS konser verecek.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın verilerine göre, ülkemizde toplam ihracatın yüzde 42’sini süt ürünlerimiz oluşturuyor. Panayırımızın, ülke çiftçisi ve hayvancısı ile süt mamulleri imalatçılarının yer aldığı sektörün, teşvik edilmesi ve ülke ekonomisine katkılarının artırılması açısından, teşvik edici olduğuna inanmaktayız. 2015 yılında ülkede üretilen inek, koyun ve keçi sütünün litresi yaklaşık 145 bin iken, 2017 yılında bu rakam 158 bine ulaşmıştır. Bundan sonraki yıllarda, hem süt üretimin artırılması, hem de hellim, kaşar, peynir, yoğurt, dondurma, pastörize süt gibi ürünlerin çeşitlenerek sofralarda yer alması için, yerli ürünleri seçin diyoruz ve hepinizi panayırımıza bekliyoruz. Gelin Akçay’da buluşalım. Hellim köyden yenir.

Saygılarımla;

AKDER Başkanı

Nisbet Kızılyürek

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ