Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı Nedir?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı Nedir?

8 Mart, aslında kutlanması değil yas tutulması gereken bir gün. 146 can, 129’u ise kadın tam bugün öldü, öldürüldü. Öldürüldü diyorum çünkü, tek asansörün çalışması ve yangın merdivenlerinin kilitli olması ayrıca kurtarmak için hiç bir çabanın sarfedilmemesi bunun bir göstergesidir.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Anlamı Nedir?

Yer Amerika’nın New York şehrinde bulunan dokuma fabrikası. Çalışma şartları gerçekten ağır. Uzun çalışma saatlerine karşın, komik rakamlar. İyileşmesi gereken çalışma kuşullarının daha da kötüye gitmesi, kadınların artık bu duruma dayanamaması sonucunda grev kararı alırlar. Taleplerini bildirirler. Bu talepler günde 10 saat çalışmak ve işleriyle ücretlerinin aşit olması. Yani insan olduklarının hatırlanması. 8 Mart 1857 yılında kadınlar bu taleplerle greve çıkarlar. Bu niyetle yola çıkanlar elbette bilmiyorlardı yıllar sonra bile bu günün 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü olarak anılacağını. Bu grevle beraber ABD, belki de en önemli eylemlerden birine ev sahipliği yaptı. Emekçi kadınların ayaklanması olağanüstü bir işçi dayanışmasına dönüştü. Bazı kaynaklarda kadınların fabrikanın içinde kilitli bırakıldığı da söylenmektedir.

Sanayi üretimine geçilmesi ile beraber, Amerika’da fabrika yangınlarına çok raslanmaktadır. Bunların içerisinde bulunan Triangle gömlek fabrikası ise, en fazla işçisi olan fabrikadır ve yangın gününde kapıların kilitli olması olayın, vehametini gözler önüne sermektedir. 1908 yılında oluşan ekonomik kriz nedeniyle ücretler düşürülmüş, üretim için kullanılan elektrik, iğne, iplik hatta oturdukları sandalyelerin paralarını bile işçilerden kesmeye başlamışlardır. Zaten 65 saat çalışan işçiler bazı günler haftada 75 saat çalıştırılmışlardır. Bu çalışmanın karşılığı ise 5 dolardır. O dönemde fabrikanın sabipleri Blanck ve Harris sendikalara karşıydı ve 1909’da sendikaya kayıtlı 150 kişinin işine son verdiler. 8 Mart dünya emekçi kadınlar gününün doğmasına aracı olduklarından haberleri yoktu. 22 Kasım 1909 yılında Local 25 sendikası işçilere genel grev çağrısı yapmıştır.

25 Kasım 1909’da New York ve çevresinde 40 bin işçiden 20 bini ( bunlardan %80 kadın) greve çıkar. Talepleri ise haftalık çalışma saatlerinin 52 saate düşürülmesi, ücretsiz olan mesailerin 2 saati geçmemesi ve haksızca yapılan elektrik ve malzeme paralarının kendilerinden kesilmemesidir. Amerika tarihine en büyük kadın grevi olarak geçen bu grev, 1910 Şubat ayında son bulur. Fakat bir şirket yani ünlü Triangle gömlek fabrikası sözleşmeyi imzalamaz. Tarih 25 Mart 1911’dir. 8. Katta sigara izmaritinden çıktığı sanılan o büyük yangın başlar ve zaten kumaş parçalarıyla dolu olan katlar yangının kısa sürede yayılmasına neden olur. Müthiş bir telaş ve kaçışma başlar. Fakat asansörlerden sadece birisi çalışır ve yangın merdivenlerinin kapıları kilitlidir. Kapıların kilitli olmasının nedeni ise işçileri birşeyler çalarak kaçmalarını engellemek. Bu yangında yani sonradan 8 Mart dünya emekçi kadınlar günü olarak anılacak olan günde 146 kişi ölür ve bunları 129’u kadındır, 48 kadın ise sendika üyesidir. Nisan ayının 5’inde 80 bin kişinin katıldığı bir cenaze töreni daha doğrusu yürüyüşü düzenlenir. Protestolar eşliğinde cenaze yürüyüşü tamamlanmıştır. Almanya sosyal demokrat partisi önderlerinden biri olan Clara Zetkin dünya kadınlar gününün 8 Mart’ta anılmasını önermiştir. Dünyada ilk dünya emekçi kadınlar günü 19 Mart 1911 tarihinde anılmıştır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ