Modarazzi | Yaşama Dair Her Şey |

5 Saniye Kuralı Sonunda Uzmanlar Tarafından Çürütüldü

5 Saniye Kuralı Sonunda Uzmanlar Tarafından Çürütüldü

Çok eski yıllardan günümüze kadar uzanan söylemlerden biri olan 5 saniye kuralı bilim adamları tarafından çürütüldü. Yere düşen yiyeceklere bakteriler anında bulaşabiliyor.

5 Saniye Kuralı Sonunda Uzmanlar Tarafından Çürütüldü

Popüler görüş olan “5 saniye kavramı” yiyecek yere düştükten sonra çabucak alınırsa güvenlidir, çünkü bakterilerin transfer için zamana ihtiyacı vardır düşüncesine dayanıyor.

Bilim insanları; geniş kitlelerce kabul edilmiş olan yere düşen yiyeceklerin 5 saniye içerisinde yerden alındığı zaman güvenli olduğu görüşünü çürüttüler. Yere düşen herhangi bir şekere bakteri transferi olması, yerden ne kadar çabuk aldığınıza bağlı değil.

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda, bazı durumlarda bakteri 1 saniyeden daha az bir sürede bulaşabildiğini kanıtladılar.

Yüzeye ve Yiyeceklerin Nemine Bağlı

Yere Düşen Yiyecek

Yere Düşen Yiyecek

Araştırmacılar 4 farklı yüzey test ettiler; paslanmaz çelik, seramik karo, halı ve tahta zeminlerini karpuz, ekmek, tereyağlı ekmek ve sakızlı şeker ile test ettiler.

Beklendiği gibi, karpuz en çok kontaminasyona, sakızlı şeker de en az kontaminasyona sahipti. Yüzeylerden bakteri transferleri öyle görünüyor ki, nemden oldukça etkileniyor.
Bakterilerin ayağı yoktur, bu sebeple nemle hareket ederler ve sulu olan gıdalar çok yüksek transfer olasılığına sahiptirler. Uzun süreli gıda temas süreleri yüzeylerden daha fazla bakterinin transfer olmasına imkan veriyor

“5 saniye kuralı” gerçekten bakterilerin yüzeylerden yiyeceklere bulaşmasında aşırı bir basitleştirme içeriyor. Unutmayın ki bakteri anında bulaşabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ